Jak dbać o dłonie? 0

Większość czynności w ciągu dnia wykonujemy dłońmi i powinniśmy zrobić wszystko, by je odpowiednio pielęgnować. Zadbane dłonie to nasza wizytówka. Prawidłowa pielęgnacja pozwala również zachować naturalną barierę przed wszelkiego rodzaju chorobami. Warstwa ochronna skóry to najlepsza broń w walce o zdrowie, jaką na ten moment dysponujemy. Dlatego odpowiednia pielęgnacja dłoni jest bardzo ważna, szczególnie teraz, kiedy jesteśmy zmuszeni myć i dezynfekować je skrupulatniej i częściej. Jak więc dbać o dłonie? Dowiedz się więcej!

Nadmierna higiena skóry czyni ją bardziej podatną na uszkodzenia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ za każdym razem, kiedy myjemy ręce, oprócz zanieczyszczeń zmywamy również wierzchnią warstwę naskórka - tak zwany płaszcz hydrolipidowy, który stanowi naturalną barierę pomiędzy ciałem a środowiskiem. To taka niewidoczna izolacja, która chroni głębsze warstwy skóry przed utratą wody. Co więcej, osłania również nasze ręce przed bakteriami i wirusami.

Zdrowa skóra dłoni to nienaruszony płaszcz hydrolipidowy, a to z kolei stanowi gwarancję obrony organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczym, czynnikami fizycznymi, biologicznymi czy chemicznymi.

Utrata lub osłabienie tych funkcji stanowi niemałe zagrożenie dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Zaczynając od zwykłego przesuszenia skóry, a co za tym idzie, nadmiernego złuszczania się, przez przedwczesne starzenie się skóry, na ciężkich chorobach kończąc.Nieodpowiednie dbanie o dłonie można porównać do złożenia parasola w trakcie ulewy i pozwolenie, by cały opad wsiąkł w nasze ubranie – bez żadnego filtra. Skórę dłoni, a w zasadzie ich naturalną warstwę ochronną może naruszyć wiele czynników, także  zbyt częste mycie nieodpowiednimi środkami oraz ciągła dezynfekcja, z którą mierzymy się teraz każdego dnia, ze względu na pandemię koronawirusa.

Jak skutecznie chronić skórę  dłoni przed działaniem bakterii i wirusów?

Wydawałoby się, że rozwiązanie jest bardzo proste – mianowicie, nie przesadzać z szorowaniem dłoni, ani ze środkami na bazie alkoholu. Jednak taka odpowiedź jest co najmniej nieadekwatna do obecnej sytuacji, więc drążymy dalej. Starajmy się zachować odpowiednią higienę dłoni stosując odpowiednie środki do mycia, np. naturalne mydła w kostce.

To kluczowa kwestia prawidłowej pielęgnacji skóry dłoni, ponieważ odbudowanie płaszcza hydrolipidowego jest procesem długotrwałym i nie można tego dokonać samymi kremami lub balsamami nawilżającymi. Warstwa ochronna złożona z lipidów zawiera wiele składników, więc i my musimy zadziałać długofalowo i wielozadaniowo.

Jak zatem skutecznie myć ręce i dbać o dłonie?

Po pierwsze, jeśli myjesz ręce często, to używać tylko delikatnych i naturalnych środków myjących. Szczególną uwagę zwracamy, aby nasze mydło nie zawierało silnie drażniących środków pianotwórczych typu SLS i SLES, które nadmiernie przesuszą i osłabią naszą skórę.

Po drugie, zwracamy uwagę, aby w mydle było jak najwięcej środków nawilżających, substancji odżywczych i witamin. Najlepiej, gdy w składzie mydła znajdują się jedynie substancje naturalne - olejki eteryczne, tłuszcze pochodzenia roślinnego (oliwa z oliwek, olej kokosowy) oraz glinki, które działają antybakteryjnie. Tak między innymi wygląda skład mydła Mała Czarownicaz firmy Sapunoteka.

 

Po trzecie i najważniejsze - zwykłe mydło wystarczy, aby pozbyć się zarazków. To co najskuteczniej chroni przed bakteriami czy wirusami to dokładność i regularność w myciu rąk. Czynność tę należy wykonywać przez co najmniej 20 sekund, systematycznie, czyli tak często jak wymagają tego warunki, w których żyjemy. To wystarczająca ochrona przed zagrożeniami ze strony mikrobów. Dodatkowo, używając naturalnego mydła nie narażamy skóry na szkodliwe działanie kontrowersyjnych substancji bakteriobójczych tj. triclosanów. Jak zatem widać - o dłonie można zadbać w prosty sposób. Wystarczy pamiętać o kilku prostych, aczkolwiek istotnych zasadach.

Jak dbać o dłonie? Krem miej zawsze... pod ręką!

Odpowiednie dbanie o dłonie powinno całkowicie wyeliminować nieprzyjemne skutki nadużywania środków dezynfekujących. Po każdym myciu rąk i dezynfekcji używaj swojego kremu – szczególnie dbaj o wierzch rąk – tam skóra cierpi najbardziej!

Idealnie dobrany krem zapobiegnie zaczerwienieniu, łuszczeniu się naskórka a nawet drobnym rankom. Jeżeli nie pamiętasz o natłuszczaniu skóry, ustaw sobie przypomnienie w telefonie przynajmniej 5 razy na dobę i koniecznie przed snem. Domowe, weekendowe SPA to także bardzo dobry pomysł na ochronę i odbudowę płaszcza lipidowego. Użyj delikatnego peelingu na bazie cukru, posmaruj olejem i dla lepszego efektu, załóż bawełniane rękawiczki. Tak zadbane dłonie powinny dłużej zachować świetną kondycję.

I nie martw się, krem nie musi kosztować fortuny i mieć listy niezrozumiałych składników w składzie.

W naszej ofercie znajdziesz kremy do rąk w trzech kategoriach cenowych:

Poza tym możesz zadbać o swoje dłonie używając oleju, który masz w szafce – olej z orzechów laskowych lub olej tamanu z firmy ManufakturaNatura.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl